دانشگاه شهید بهشتی

 دانشگاه شهيد بهشتي(دانشگاه ملی سابق) در بهمن ماه سال 1338 تأسيس شد. اساسنامه دانشگاه در نهصد و نود و هشتمين جلسه شوراي فرهنگ وقت به تصويب رسيد. عليرغم افتتاح رسمي در اسفندماه 1339، پذیرش دانشجو در مهرماه 1339 و توسط دانشکده‌های معماري و شهرسازي و علوم بانکداري به عنوان اولین دانشکده‌هاي دانشگاه انجام شد.

دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی

دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی ، همزمان با تأسیس دانشگاه در سال 1339 با نام دانشکده بانکداری و علوم مالی و اقتصادی فعالیت خود را آغاز و با درج آگهی در روزنامه اطلاعات برای اولین بار اقدام به برگزاری آزمون و پذیرش دانشجوی دوره کارشناسی در رشته های اقتصاد و بانکداری نمود. ساختمان دانشکده در بدو تأسیس در خیابان ایرانشهر جنوبی بود. (البته در سال 1343 به ساختمان دیگری در شمال خیابان ایرانشهر نقل مکان کرد.) و سرانجام در سال 1346 به محل فعلی دانشکده در پردیس دانشگاه انتقال یافت. در سال 1379 ساختمان جدید دانشکده به صورت رسمی به بهره برداری رسید که علاوه بر فضاهای آموزشی و اداری، شامل دو فضای مناسب برای کتابخانه و سایت رایانه ای برای استفاده استادان و دانشجویان می باشد . در سال 1345، دانشکده اقدام به تأسیس دوره کارشناسی علوم سیاسی نمود . از آن زمان نام دانشکده به طور رسمی ،دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی بود و از سال 1398 ، به نام دانشکده "اقتصاد و علوم سیاسی" تغییر کرد .

مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی

مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی مشتمل بر دو گروه تخصصی مطالعات  اقتصادی و مطالعات سیاسی با هدف اشاعه و گسترش پژوهش های بنیادی، کاربردی و توسعه ای در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه در سطوح داخلی و ملی، منطقه ای و بین المللی ایجاد شده است. لازم به ذکر است مجوز اولیه این مرکز تحت عنوان "مرکز تحقیقات اقتصادی" در سال 1368 از وزارت علوم اخذ گردید در سال 1399 به نام "مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی" تغییر نام یافت .گروه مطالعات اقتصادی با مدیریت آقای دکتر ایزدخواستی در دو بخش آموزشی و پژوهشی مشتمل بر دفاتر تخصصی مختلف فعال بوده و گروه مطالعات سیاسی نیز با مدیریت دکتر غرایاق زندی در دو بخش سیاست داخلی و سیاست خارجی ، با تاکید بر دو حوزه تحقیقاتی "مطالعات حکمرانی" و "اقتصاد سیاسی بین الملل" در راستای رسالت دانشگاهی خود ایفای نقش می نماید.

 

 

IMG_6628 (1).JPG

 دکتر حسنعلی قنبری ممان

 پیام رئیس مرکز :

  

      بسم ا... الرحمن الرحیم     

 مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی با هدف ایجاد ظرفیت های اندیشه ورز جهت ارائه راهبردهای لازم مبتنی بر علم و با اجتناب از دیدگاه های سلیقه ای به تصمیم گیران عرصه های مدیریت اقتصادی و سیاست گذاری های کلان در میهن اسلامی با همکاری اعضاء هیات علمی دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهیدبهشتی تشکیل گردیده است .

دراین مرکز بنده و همکارانم در تلاش هستیم مشاوران امینی برای تصمیم گیران حوزه های اقتصادی و سیاسی جامعه خود باشیم . شبیه سازی تبعات یک تصمیم کلان، پیش از وقوع نتایج واقعی آن، می تواندسیاست گذار را در اتخاذ و یا تعدیل تصمیمات خود یاری کند.جامعه علمی حاضر در دانشگاه شهید بهشتی با محوریت دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی و همیاری اساتید و صاحب نظران سایر بخش های این دانشگاه، از نهایت توانمندی های خود جهت بررسی علمی و کارشناسی مسائل موجود و ارائه راه حل های ممکن و مبتنی بر عقلانیت بسیج خواهد نمود .

امید است که با همکاری سایر اعضای هیات علمی دو گروه  اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، بتوانیم با گسترش اندیشه و خرد ورزی در سطوح کلان جامعه به رسالت دانشگاهی خود در پیشبرد اهداف کلان ایران اسلامی کمک نمائیم.

 

چارت مرکز.jpg

 

 

امکانات و ظرفیت های مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی

پایگاه اینترنتی مرکز:

 این مرکز دارای  پایگاه اینترنتی  به آدرس http://eprc.sbu.ac.ir و دارای کتابخانه دیجیتال تخصصی مشتمل بر بیش از 7700 منبع (مقاله و کتاب به زبان های انگلیسی، فارسی و عربی)، با قابیلت دانلود تمام متن برای بیش از 4600 منبع است . لازم به ذکر است این وب سایت تخصصی به طور متوسط روزانه بیش از 4000 بازدید کننده دارد و بدین ترتیب پاسخگوی نیاز محققین و پژوهشگران در سراسر کشور است.

کتابخانه مرکز :

کتابخانه تخصصی موجود در مرکز با بیش از 1500 جلد کتاب تخصصی ، فعال است .

سالن جلسات:

مرکز مطالعات اقتصادی و سیاسی، ظرفیت برگزاری جلسات و کنفرانس ها را در سالن جلسات ، با قابلیت مستند سازی و رکورد دارا است .

 

ارائه خدمات علمی پژوهشی :

این مرکز آماده ارائه خدمات توصیه های سیاستی و اتاق فکر دستگاه های اجرایی ، انجام طرح های پژوهشی، برگزاری دوره های آموزش کوتاه مدت ، برگزاری کنفرانس های داخلی و بین المللی ،تهیه محتواهای آموزشی و پژوهشی، انتشار کتابهای فارسی و لاتین،برگزاری جلسات سخنرانی، برگزاری  وبینار های تخصصی و ....  است .

 

 SBU_0255.jpg

   

SBU_0271.jpg

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات اقتصاداسلامی دانشگاه شهید بهشتی می باشد .