بازدید : 885 تاریخ درج : 1393/6/31 زمان : 09:43:00
 
نام فرستنده
پست الکترونیکی گیرنده
پیام برای گیرنده

شماره نوزدهم دوفصلنامه «جستارهای اقتصادی ایران» منتشر شد

منبع خبر:

شماره نوزدهم دوفصلنامه «جستارهای اقتصادی ایران» منتشر شد

|پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به تازگی شماره جدید دوفصلنامه علمی - پژوهشی «جستارهای اقتصادی ایران» را با هفت مقاله منتشر کرده است.

  فهرست مقالات این شماره از این فصلنامه شامل «نقش نظام بانکداری اسلامی در کاهش زمینه‌های ایجاد بحران‌های مالی» به قلم کامران ندری، وهاب قلیچ و حسین میسمی «چگونگی ارتباط بانک‌ها با بازار سرمایه در چارچوب نظام بانکداری بدون ربا» اثر محمدنقی نظرپور، سیدضیاءالدین کیاءالحسینی و میثم حقیقی و «بررسی و آزمون اثر نابرابری بر فقر در کشورهای منتخب با نگاهی به آموزه‌های اسلامی» به قلم محمدتقی گیلک حکیم‌آبادی و زینت کرامتی است .

 «بررسی تأثیر نابرابری درآمد بر مخارج مصرفی سرانه بخش خصوصی در کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی» نوشته محمدعلی مولایی، علی دهقانی و مجید فشاری «بررسی خاستگاه توابع رفاه اجتماعی در رویکرد برگسون−ساموئلسن از منظر اسلام و سکولاریسم» اثر الیاس نادران و محمدحسین کرمی‌اسفه «بررسی همزمانی ادوار تجاری در کشورهای منتخب عضو سازمان کنفرانس اسلامی» به قلم پروین حیدری‌شیخ طبقی و «شناسایی و اولویت‌بندی ریسک‌های اوراق سلف نفتی با رویکرد تحلیل سلسله‌مراتبی فازی» نوشته حسین شیرمردی احمدآباد، سیدمحسن فاضلیان و امیرحسین اخروی، دیگر مقالات شماره نوزدهم دوفصلنامه «جستارهای اقتصادی ایران» هستند.

در چکیده مقاله «نقش نظام بانکداری اسلامی در کاهش زمینه‌های ایجاد بحران‌های مالی» می‌خوانیم: این مقاله علل زمینه‌ای ایجاد بحران‌های مالی در نظام اقتصادی (که بحران مالی اخیر در اقتصاد آمریکا نمونه‌ای از آن است) و ظرفیت نظام بانکداری اسلامی در کاهش این زمینه‌ها را بررسی می‌کند. تحقیق حاضر ضمن تفکیک علل زمینه‌ای بحران در دو حوزه آسیب‌پذیری و بی‌ثباتی، برای هر یک از این حوزه‌ها مواردی را ذکر و نقش نظام بانکداری اسلامی را در هر یک از این موارد بیان می‌کند.همچنین می‌خوانیم: علل زمینه‌ای بحران در حوزه آسیب‌پذیری عبارت‌اند از: ناهمسانی تعهدات وجوه پرداختی با تعهدات وجوه دریافتی، شوک‌های واقعی اقتصاد، گسترش سفته‌بازی و بزرگ شدن بخش غیر واقعی اقتصاد، تحرک شدید سرمایه و عدم شفافیت، نظارت و کنترل بر فعالیت‌های اقتصادی. در حوزه بی‌ثباتی نیز، دست‌کم دو عامل به‌عنوان علل زمینه‌ای بحران تبیین می‌شوند که عبارت‌اند از: مکمل بودن استراتژیک و مسئله سرایت. یافته‌های مقاله که براساس استدلال‌های نظری و به روش تحلیل محتوا به‌دست آمده‌اند نشان می‌دهد که ظرفیت‌های بالقوه نظام بانکداری اسلامی باعث می‌شود عوامل زمینه‌ای ظهور بحران‌های مالی در هر دو حوزه آسیب‌پذیری و بی‌ثباتی کمتر از نظام متعارف باشد.

ارسال نظر
نویسنده
متن
*
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات اقتصاداسلامی دانشگاه شهید بهشتی می باشد .